středa 14. listopadu 2012

Horečka je dobré znamení

Dovolím si dnes otevřít ještě jedno téma, horečka. Je to jen několik málo let zpátky, co jsem dokázala odložit svazující strach a nezměrné  obavy o blízkého v prvním dni horečky. Dnes vidím horečku jako přítele a dobré znamení, že tělo začíná bojovat proti nemoci s maximálním nasazením. Sama se držím pravidla, že dva, maximálně však čtyři dny vydržíme bez chemických "paralizujících" léků - Brufen, Paralen... Ty bohužel zvláště v prvních dvou dnech mohou odradit organismus pracovat na samovyléčení. Nepřirozeně ochlazují a celý problém buď "uspí" nebo vytrvale prodlužují.

Jsem si jista, že u nejmenších kojených dětí je pochopitelný strach a na místě také jiné chování a konání než u dětí 2 letých a starších. Důležité je podpořit tělo tak, aby dokonale využilo přínos horečky a zároveň, aby se příliš nevyčerpalo.




Dovolím si nyní citovat paní doktorku Strnadelovou:
"Podle čínské medicíny hlavním orgánem, jehož energie zajišťuje první ochranný nárazník vůči zevnímu prostředí, jsou plíce. Jsou často prvním orgánem, který je škodlivinou napaden. Je aktivován vnitřní imunitní systém. Aby byl účinný je třeba vnitřní vyšší teplota - maximální účinnost celého systému obrany je při 38 stupních. Je žádoucí, aby byl organismus schopen tuto reakci vytvořit. Kdo nemívá při nemoci teplotu, může mít zhoršenou celkovou obranyschopnost. Za pozornost stojí i to, že vědci objevili, že naprostá většina lidí, u kterých vzniklo nádorové onemocnění, neměla několik let před propuknutím nemoci významnou horečku. Pátrali dál a objevili enzym, který se při horečce uvolňuje a který je zároveň významnou obranou před nádorem."

Co tedy dělat? Předně horečku nesrážíme, spíše ji regulujeme:
Na začátku onemocnění je horečka často doprovázena pocitem chladu a mnohdy i zimnice-člověk se nepotí. Velmi účinný je v tuto chvíli zázvorový čaj s medem. Nakrájíme několik plátků čerstvého zázvoru, necháme lehce přejít varem, scedíme a přidáme med. Stejně dobře pomůže sušený zázvor či lipový čaj.
Pokud se již dostaví pocit horkosti je postup jiný. V této fázi je potřeba podpořit játra a vyrovnat vnitřní prostředí. K tomu poslouží jablečný ocet, který dáme do vody a popíjíme. Významně pomáhá imunitě ke zvládnutí infekce. Lze použít i šťáva z citronu. Pomoc přináší také zásaditý škrob z kořeně břečťanovité rostliny kuzu. Koupíme ho ve zdravé výživě, lžičku podrtíme na prášek, rozmícháme v trošce studené vody, nalijeme do šálku vařící vody a za stálého míchání 1 - 2 minuty povaříme. Pijeme 2x-3x denně mimo jídlo. Vyživuje a zlepšuje střeva a pomáhá imunitnímu systému.
Pokud teplota přestoupí 39 stupňů, je třeba ji dostat pod kontrolu. Aplikujeme studené zábaly - tzn., že do vody s trochou jablečného octa máčíme pleny a těmi pak balíme kotníky a zápěstí. Přes ně dáme suchou látku a uložíme nemocného do postele. Stejně tak lze zabalit celé tělo. Zábaly vyměňujeme do doby než teplotu dostaneme pod kontrolu.
Účinnou metodou je vývar ze stopek višní nebo třešní. Několik minut povaříme a šálek se vypije.
Pokud jsou při horečce nohy studené, nahřejem v troubě nebo na pánvi sůl , vsypeme do misky a chodidla v ní prohříváme. Sůl lze vsypat i do ponožek a obéci. Do ponožek lze také najemno nakrájet cibuli a obléci.
Pokud z horkosti pobolívá hlava pomůže plátek tofu na čelo, list zelí nebo salátový okurek.

Prvořadou starostí je dostatek tekutin a v dalších dnech lehká dobře stravitelná jídla - rýže, dušená kořenová zelenina.


Při komplikacích jako jsou křeče zvracení nebo silný kašel je třeba situaci konzultovat s lékařem.

Pokud proběhne horečnaté onemocnění bez radikálních chemických zásahů, je organismus na tom lépe než před nemocí. Nejen že tělo spálí a odstraní všechny toxiny, ale také jde o posílení imunitního systému, který se pomocí takto prodělaných nemocí stává odolnější a připravenější na jiné ataky nemocí.


Každý hledáme svou cestu...



2 komentáře:

  1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  2. hledáme svou cestu... někdy velmi intenzivně.. někdy méně.. díky

    OdpovědětVymazat